Dieta bezglutenowa coraz bardziej rozumiana

Coraz więcej wiedzy na temat celiakii i diety bezglutenowej sprawia, że chce się żyć normalnie.

Dzięki internetowi nie tylko można hejtować i popełniać przestępstwa – można ratować własne zdrowie i konsultować swoją nikła wiedzę na tematy specjalistyczne, takie jak dieta bezglutenowa.

Trafiłam na kilka publikacji na temat celiakii, diety bezglutenowej, które nie są tekstami zapleczowymi, ani stekiem bełkotów do pozycjonowania strony. Rzetelne, proste i zrozumiałe. Czytając je stwierdzam, że jednak istnieją lekarze, którzy nie twierdzą, iż nie można po 30 roku mieć problemów z celiakią. Okazuje, się, że potwierdzają tezy, iż nie tylko dzieci mają problemy z glutenem. Dorośli -mogą nawet nie wiedzieć, że jakieś objawy, które trapiły ich w okresie dziecięcym i dojrzewania – miały przyczynę w nietolerancji glutenu. Okazuje się, ze jeszcze 5-10 lat temu dorośli nie mieli podstawowej edukacji na ten temat, a lekarze bagatelizowali objawy jak nieszkodliwe dla otoczenia i fanaberie pacjenta.

A szkoda, bo każdy dzień bez prawidłowiej diagnozy wyniszcza nie tylko kosmyki w jelitach, ale organizm. co ma znaczenie, bo pozbawiał go podstawowych witamin i minerałów. Spustoszenie prowadzi do różnych chorób cywilizacyjnych, a nie leczone i bagatelizowane nawet do śmierci.

Odbudowa trwa tak jak dieta do końca życia i powinna być zaakceptowana przez pacjenta i świadomych sposobem na normalne życie. Dzięki dobrej postawie pacjent z każdym dniem pozbywa się biegunek, kłopotów z pamięcią, złym samopoczuciem, rozdrażnieniem itp. Po obserwacji mojego pacjenta stwierdzam, iż wieloletnia dieta pobudziła apetyt na jedzenie naturalne, w dużych ilościach, ale pewne cechy osobowości czy charakteru pozostały bez zmian. Lepszy sen, humor i uśmiech to ważne elementy terapii.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *