Kiedy należy wykonać USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej to nieinwazyjne badanie, które pozwala na szybkie określenie stanu narządów wewnętrznych. Dzięki niemu można wykryć zmiany w ich budowie oraz funkcjonowaniu, często jeszcze przed pojawieniem się objawów chorób, by w porę podjąć leczenie.

Obecnie badania ultrasonograficzne są jednymi z najczęściej wykonywanych w obrazowaniu narządów wewnętrznych. Są precyzyjne, bezbolesne, także łatwo dostępne i niedrogie. Można wykonać je na NFZ po otrzymaniu skierowania lub prywatnie bez skierowania w klinikach i gabinetach wielu specjalistów. Ceny prywatnego badania USG rozpoczynają się na ogół od 50 złotych i kończą na około 150 złotych zależnie od placówki oraz rodzaju badania.

Jakie narządy można zbadać?

Dzięki przeprowadzeniu badania USG można zbadać większość narządów w obrębie jamy brzusznej. Są to:

· wątroba

· trzustka

· śledziona

· pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe

· aorta brzuszna i inne naczynia

· pęcherz moczowy

· nerki

Dodatkowo u kobiet i u mężczyzn zbadać można kolejno macicę oraz przydatki, a także gruczoł krokowy.

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej

Najczęściej USG jamy brzusznej wykonuje się w przypadku dolegliwości bólowych w tym obrębie. Wśród objawów, które są wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego, znajdują się między innymi:

· przewlekłe i ostre bóle brzucha

· wyczuwalne guzy w jamie brzusznej

· zwiększony obwód brzucha

· nagła utrata wagi bez wyraźnej przyczyny

· krwawienia z przewodu pokarmowego, dróg rodnych, układu moczowego

· często występujące lub wydłużające się biegunki lub wymioty

Badania USG warto także wykonywać profilaktycznie raz na 2-3 lata, ponieważ niektóre schorzenia, na przykład naczyniaki wątroby czy choroby nerek nie dają żadnych objawów.

Jak wygląda badanie?

Badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne i szybkie, pozwala na dokładne zobrazowanie narządów wewnętrznych, a na tej postawie lekarz może określić ich stan. Do badania, aby wyniki były dokładne, należy się odpowiednio przygotować. W tym celu należy jeden dzień przed nim przejść na dietę lekkostrawną i w celu usunięcia pęcherzyków powietrza z jelit wziąć Espumisan lub inny lek zawierający symetykon. Na badanie powinno się pójść na czczo, nie jedząc przynajmniej przez 6 godzin wcześniej. Nie należy także pić napojów gazowanych i słodkich, dozwolona jest woda niegazowana. Nie można także żuć gumy i palić papierosów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *